Ako vybrať správnu veľkosť a typ bicykla?

Zvažujete nad kúpou bicykla a nie ste si istý, aký typ a veľkosť potrebujete?

Kritériá pred nákupom bicykla

Pred kúpu akéhokoľvek bicykla je potrebné vedieť, ako ten bicykel budem využívať. Hlavnú úlohu pri voľbe typu bicykla hrá vždy terén, v ktorom sa budete prevažne pohybovať. Z tohto pohľadu neexistuje 100% univerzálny bicykel. Každý bicykel je vhodný pre určitý typ terénu a je nutné všetko starostlivo zvažovať.
Zvolený typ bicykla, jeho kvalita a cena by mali byť vždy odrazom predpokladaných ročných najazdených kilometrov, štýl jazdy a prevažujúci terén.

Pri výbere sa treba zamerať:

  • typ bicykla (horský, crosový, trekingový, odrážadlo…)
  • veľkosť rámu v cm alebo v palcoch voči výške postavy (meria sa od sedlovej rúrky  po stred pedálov)
  • celkový pomer cena / kvalita
  • materiál rámu a kvalitu použitých komponentov (hi-ten AL6061, Hliník Shimano Xsram …)

URČENIE VEĽKOSTI BICYKLA PODĽA VEKU A VÝŠKY DIEŤATA:

Priemer kolies Vek dieťaťa Výška postavy (cm)  
12 “ 2 – 5 rokov   90 – 110
16 “ 3 – 7 rokov 100 – 125
20 “ 5 – 9 rokov 110 – 135
24 “ 7 – 12 rokov 130 – 155
26 ” Rám XS,S nad 9 rokov  Nad 150

Uvedené údaje sú orientačné. Každá značka bicykla má ešte určité špecifikum.

Ako vybrať správny bicykel pre Vaše dieťa?

Ako vybrať správny detský bicykel? Pri každej veľkosti je dôležitá  výška a rozumová zdatnosť – šikovnosť dieťaťa. Detské bicykle rozlišujeme podľa veľkosti kolies, ktoré sa označujú v palcoch ako 12” 14″ 16” 20” 24” a 26xs” – ku kolesám je veľkosť rámu bicyklov už prispôsobená. Každý výrobca dáva svojej značke určité špecifikum: dĺžka, výška rámu, výška kľuk a strehovej rúry od zeme, variácia sedadla a riadidiel posuv v pred – vzad hore dole. Bicykle pre najmenších majú kryty reťaze a pri týchto veľkostiach je možnosť namontovať  aj pomocné kolieska  – balančné (pri 12”, 14″a 16”).

Bicykel vyberáme, tak aby dieťa  dosiahlo pri zostupovaní zo sedadla bezpečne na zem obidvoma nohami, dostatok  miesta medzi hornou rámovou rúrkou a telom. Pri kúpe detského bicykla preto zoberte so sebou aj dieťa, aby ste vybrali správnu veľkosť bicykla – kolesovú aj rámovú. Pri vyberaní veľkosti bicykla dbajte aj na dĺžku rámu.  Pokiaľ má byť bicykel prekvapenie, odmerajte metrom dĺžku nohy od rozkroku až po chodidlo strane , výška bicykla sa dá čiastočne ľahko upraviť, a to po-vytiahnutím, či znížením sedla a riadidiel . Pri detskom bicykli nie vždy znamená čím ľahčí tým lepší, treba myslieť na bezpečnostné prvky a najmä komponenty z čoho je bicykel vyrobený. V súčasnej dobe je veľa plastových komponentov na bicykli, čo ho spraví menej ťažkým ale zároveň aj nebezpečnejším. Váha bicykla je najmä nepriateľ rodiča, ktorý bicykel nosí v ruke, nie dieťaťa ktoré ťahá. Veľkosť detského bicykla je potrebné starostlivo zvážiť.

  • 12 palcov – výška postavy 90 až 110 cm – dĺžka nôh 35 až 42 cm   vek dieťaťa 2-4
  • 16 palcov – výška postavy 100 až 125 cm – dĺžka nôh 45 až 55 cm  vek dieťaťa 3-7
  • 20 palcov – výška postavy 110 až 135 cm – dĺžka nôh 55 až 63 cm  vek dieťaťa 6-9
  • 24 palcov – výška postavy 130 až 155 cm – dĺžka nôh 60 až 72 cm vek dieťaťa 8-12
  • 26 palcov – špeciálna kategória rám ako 24 palcov a kolesá

V prípade že sa neviete rozhodnúť o veľkosti bicykla pre Vaše dieťa napíšte nám poprípade príďte vyskúšať, pobicyklovať , radi Vám odpovieme na Vaše otázky.

Pre bezpečné bicyklovanie patrí k detskému bicyklu cyklistická prilba a naučte svoje dieťa že je to jeho neoddeliteľná súčasť a káže to aj zákon.